Uroczystość odsłonięcia tablicy Caspara Schwenckfelda (29.04.16)

Uroczystość odsłonięcia tablicy Caspara Schwenckfelda (29.04.16)

W piątkowe popołudnie 29 kwietnia 2016 roku na zorganizowanej przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju uroczystości, odsłonięta została tablica poświęcona Casparowi Schwenckfeldowi, doktorowi nauk medycznych, botanikowi i myślicielowi renesansowemu żyjącemu w latach 1563-1609. Uroczystość rozpoczęła Iwona Czech powitaniem publiczności, wśród której obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta: Marek Fedoruk- Burmistrz Szczawna-Zdroju, Urszula Burek – Wiceburmistrz, Łukasz Kuriata – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju, obecni byli także: Urszula Stefanów – Honorowy Obywatel Szczawna-Zdroju oraz przedstawiciele wałbrzyskiego oddziału PTTK. Oprawą muzyczną uroczystości był krótki występ orkiestry dętej z Głuszycy pod kierownictwem Eugeniusza Lecia. Następnie Iwona Czech przybliżyła sylwetkę Caspara Schwenckfelda, podając na jego temat następujące informacje:

Caspar Schwenckfeld urodził się 14 sierpnia 1563 roku w Gryfowie Śląskim (Greifenberg). Ojciec Caspara, Melchior, był burmistrzem tej, należącej do Schaffgotschów małej miejscowości. Studia rozpoczął w roku 1579 w wieku 16 lat w lipskiej szkole wyższej, którą ukończył trzy lata później z tytułem bakałarza. Chcąc kontynuować naukę w kierunku medycznym musiał, co było wówczas powszechne, kształcić się we Francji, Szwajcarii albo we Włoszech. Przedtem jednak, z powodu niewystarczających środków finansowych na naukę, odbył płatną praktykę trwającą dwa lata u Jackoba Weckera – znanego lekarza miejskiego w miejscowości Colmar. W 1585 powziął decyzję o studiach medycznych we Francji, jednakże ciężki przypadek febry pokrzyżował jego plany, dlatego  ratując swoje zdrowie rozpoczął długotrwałe leczenie w Bazylei. Osłabiony chorobą i bez środków do życia skorzystał ze wsparcia swojego imiennika, dziekana wydziału medycznego w Bazylei Caspara Bauhina,  wybitnego specjalisty w dziedzinie anatomii i botaniki. Schwenckfeld rozpoczął naukę w Bazylei na wydziale medycyny i filozofii zostając najbardziej pilnym i wdzięcznym studentem Bauhina. Pod jego kierunkiem i przy jego wsparciu obronił pracę doktorską. W roku 1587 powrócił do rodzinnego Gryfowa z tytułem doktora nauk medycznych. Trzy lata pracował tam jako lekarz miejski, a w roku 1891 został powołany przez władze Jeleniej Góry do pełnienia tej samej funkcji. Został też nadwornym lekarzem Schaffgotschów. W roku 1597 Schwenckfeld przebywał w zamku Książ na zaproszenie hrabiego Konrada Hochberga, z którym się przyjaźnił. Ze względu na dolegliwości związane z reumatyzmem Hochberg korzystał także z wiedzy medycznej swojego gościa. W czasie pobytu w zamku Książ Schwenckfeld miał okazję poznać nieodległą wioskę Salzbrunn (dawna nazwa Szczawna-Zdroju). Jeleniogórski lekarz sporządził pierwszy opis składu chemicznego szczawieńskich źródeł i ich leczniczego działania na organizm ludzki. Wyniki swoich badań zawarł w publikacji Fossilium Silesiae Caltalogus omnis generis mineralia, metalica, metalla, succos, taras, lapillos, fontes medicatos et Thermas Continens, wydanej w Lipsku w roku 1601.

W 1605 roku przeniósł się wraz z rodziną do Goerlitz. Zmarł tamże 9 czerwca 1609 roku mając lat 46.  

Po zapoznaniu publiczności z wiedzą na temat życia i dzieła Caspara Schwenckfelda nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej naukowcowi. Widnieje na niej napis: Dr Caspar Schwenckfeld 1601. Ta zwięzła informacja odtworzona jest na podstawie opisu tablicy znajdującego się w źródłach z początku XX wieku. W najbliższej przyszłości obok głazu-pomnika Schwenckfelda stanie tablica informacyjna przedstawiająca postać tego wybitnego naukowca, zwanego Śląskim Pliniuszem, mającego niepodważalne zasługi w rozpowszechnieniu sławy szczawieńskich wód mineralnych.

Ciekawa i opisywana w mediach latem 2015 roku jest historia odnalezienia pomnika Schwenckfelda. Iwona Czech, od wielu lat interesująca się historią Szczawna-Zdroju, ma w swoich zbiorach ponad stuletnie zdjęcia, pocztówki, mapy, przewodniki i właśnie w jednym z nich znalazła informację na temat znajdującego się w Parku Zdrojowym  pomnika-głazu poświęconego Casparowi Schwenckfeldowi, jeleniogórskiemu humaniście, lekarzowi przebywającemu pod koniec XVI wieku na zaproszenie hrabiego Conrada Hochberga w zamku Książ. Ze względu na wagę dzieła z roku 1601, będącego pionierskim kompendium wiedzy na temat bogactwa natury karkonoskiej i sudeckiej, Schwenckfeld jest postacią istotną dla dziejów Szczawna i z tego też powodu powstał, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku, uwieczniający go pomnik. Iwona Czech odnalazła w zgromadzonych przez siebie materiałach lokalizację kamienia i sprawdziła, czy zachował się jakikolwiek po nim ślad. Okazało się, że na miejscu wskazanym przez źródła znajduje się masywny blok kamienny z owalną podporą, na której mogła być umocowana marmurowa lub granitowa płyta z nadrukiem. W miejscowej gazecie z początku XX wieku Iwona Czech znalazła wzmiankę na temat materiału z jakiego zrobiona była owalna tablica oraz treść napisu na niej wygrawerowanego. Otoczenie głazu było niewidoczne, zarośnięte i oddalone od głównej promenady. Od momentu odnalezienia tego miejsca rozpoczęły się starania Zarządu TMSZ o jego odsłonięcie i ekspozycję, jako kolejnego znaku kultury w naszym mieście.

Zadanie dofinansowano ze środków Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój

tekst: Iwona Czech (wykorzystanie tekstu w całości lub we fragmentach tylko za zgodą autora)

zdjęcia: Stefan Okoniewski, Kazimierz Masiuk, Mariusz Czech, Iwona Czech

 

pomnik-głaz Caspara Schwenckfelda, 29.04.16 (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie pomnika-głazu Schwenckfelda

 

 

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie tablicy Caspara Schwenckfelda, 29 IV 16

 

 

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie pomnika-głazu Schwenckfelda (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie tablicy Caspara Schwenckfelda, 29 IV 16 (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie tablicy Caspara Schwenckfelda, 29 IV 16 (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie tablicy Caspara Schwenckfelda, 29 IV 16 (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie tablicy Caspara Schwenckfelda, 29 IV 16 (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

pomnik-głaz Caspara Schwenckfelda, 29.04.16 (5)

 

 

 

 

 

 

odsłonięcie tablicy Caspara Schwenckfelda, 29 IV 16 (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

pomnik-głaz Caspara Schwenckfelda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pomnik-głaz Caspara Schwenckfelda, 29.04.16 (8)