Nagroda Kulturalna Śląska (23.09.2016)

Nagroda Kulturalna Śląska (23.09.2016)

Nagroda Kulturalna Śląska 2016

W piątek 23 września 2016 roku odbyła się w Szczawnie-Zdroju uroczystość w ramach „Nagrody Kulturalnej Śląska”. Pierwszy dzień tego trwającego od piątku do niedzieli przedsięwzięcia zorganizowany został w Szczawnie-Zdroju. Partnerami organizatorów Nagrody Kulturalnej Śląska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, byli: Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój, „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina” S.A. oraz Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju.

Nagroda Kulturalna Śląska zapoczątkowana była w roku 1977 przez Rząd Dolnej Saksonii. Jej ideą było nagrodzenie osób i instytucji wyróżniających się swoją działalnością w pielęgnowaniu dziedzictwa śląskiego po obu stronach Odry. Inicjatywa ta jest dziś wspólnym przedsięwzięciem Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska, podczas którego, co roku, przyznawana jest nagroda będąca decyzją polsko-niemieckiego jury.

Około godziny 17.00 przybyli do Szczawna goście z Dolnej Saksonii oraz z Wrocławia i Jeleniej Góry. Mieliśmy zaszczyt przywitać w naszym mieście: Klausa-Petera Bachmanna, Wiceprzewodniczącego Landtagu Kraju Związkowego Dolna Saksonia oraz  dra Tadeusza Samborskiego Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Pierwszym etapem programu szczawieńskiego dnia uroczystości było oprowadzanie trasą spacerową po uzdrowisku grup polskich i niemieckich przez miejscowych regionalistów (Marzena Dorosz, Stefan Okoniewski, Roman Macioszek). Następnie goście zwiedzali na piętrze Pijalni Wód Mineralnych dwie wystawy („Byli wśród nas…” na temat słynnych postaci w historii Szczawna oraz „Hauptmannowie w Szczawnie-Zdroju” ) przygotowane przez Iwonę Czech i Bogumiłę Miciuk z Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Na piątkowej uroczystości rozdawane były materiały informacyjne i promocyjne w postaci kalendarza na rok 2017 z wizerunkiem 10 wybitnych osobistości w historii Szczawna-Zdroju, 10 zabytków architektury oraz fotografiami przedstawiającymi rodzinę Hauptmannów i obiekty szczawieńskie związane z ich 40-letnim okresem obecności w kurorcie. Uczestnicy szczawieńskiego dnia NKŚ otrzymali też książkę pt. „Gerhart Johann Robert Hauptmann. Szczawieńskie ślady”, z biografią noblisty oraz przybliżeniem treści i interpretacją utworów, których akcja rozgrywa się w Szczawnie-Zdroju. Autorką książki i opracowania kalendarza jest Iwona Czech. Dwie kolejne wystawy związane ze szczawieńskim noblistą przyjechały do Szczawna z Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie. Pierwsza, dotycząca dramatu „Tkacze” eksponowana jest w Pijalni Wód Mineralnych, druga pt. „Hauptmann a Karkonosze” ulokowana jest w Hali Spacerowej. Do ekspozycji wystawiono również prace malarskie inspirowane Hauptmannami, namalowane w roku 2012 przez uczennice Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, Wiolettę Stryjewską i Aleksandrę Tarnacką. W piątkowej uroczystości uczestniczyła młodzież z klas artystycznych liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju (Kornelia Karkowska, Natalia Madeła, Dominika Śliwka, Natalia Rudnicka, Wioletta Bujacz, Arkadiusz Stasiaczek i Dominik Głowacki), która przebrana w stroje epokowe asystowała grupom zwiedzającym miasto z przewodnikami. Uczestnicy NKŚ wielokrotnie podkreślali wysoką kulturę osobistą uczniów szczawieńskiej placówki.

O godzinie 18.20 odbyło się odsłonięcie pomnika-głazu Gerharta Hauptmanna. Pomnik jest odtworzeniem ufundowanego przez gminę Obersalzbrunn (dawna nazwa Szczawna-Zdroju) kamienia (Gerhart-Hauptmann-Stein) w 1932 roku z okazji 70. rocznicy urodzin pisarza. Gerhart Hauptmann był gościem honorowym uroczystości. Wzruszony przyjęciem władz i mieszkańców rodzinnego miasta napisał w swoim domu w Jagniątkowie (dawniej Agnetendorf) wiersz na okoliczność odsłonięcia pomnika. Fragment tego wiersza, w tłumaczeniu Iwony Czech, znajduje się obecnie na płycie z brązu pod owalną płaskorzeźbą z podobizną Hauptmanna. Tablicę i płaskorzeźbę wykonała znana wałbrzyska rzeźbiarka Maria Bor. Paweł Skrzywanek, Prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A., po przemówieniu związanym z tą częścią uroczystości, zaprosił Klausa-Petera Bachmanna, dra Tadeusza Samborskiego oraz Burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka do wspólnego odsłonięcia kamienia-pomnika. Następnie goście przeszli do „Białej Sali”, gdzie wygłoszone zostały przemówienia. Po części oficjalnej zaproszono gości do wysłuchania koncertu w wykonaniu artystów Filharmonii Sudeckiej i solistów Opery Wrocławskiej.

Nagrodę Kulturalną Śląska 2016 otrzymali: Julita Zaprucka, dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie oraz Hans Dieter Rutsch, dramaturg i reżyser. Nagrody specjalne przyznano Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Niemieckiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu we Wrocławiu.

tekst: Iwona Czech

Foto: Iwona Czech, Stefan Okoniewski

http://e-karkonosze.eu/anonse/pomnik-gerharta-hauptmanna-ponownie-stanal-w-szczawnie-zdroju/

 

 

wystawy przygotowane przez Członków Zarządu TMSZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa w Pijalni Wód Mineralnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prace malarskie uczniów Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju inspirowane Hauptmannami w Szczawnie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

młodzież z Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju w strojach epokowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczennice Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju na tle wystawy Hauptmannowie w Szczawnie-Zdroju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłonięcie pomnika Gerharta Hauptmanna