relacja ze Spotkania Noworocznego 28.01.17./

relacja ze Spotkania Noworocznego 28.01.17./

W sobotnie popołudnie 28 stycznia odbyło się w Domu Zdrojowym pierwsze w 2017 roku spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Składało się ono z kilku punktów: sprawozdania z działań TMSZ w roku 2016, nagrodzenia laureatów ogłoszonego w styczniu 2016 roku przez Zarząd TMSZ otwartego Konkursu Fotograficznego pt. „Śladami dawnej architektury Szczawna-Zdroju”, wystawy pokonkursowej zdjęć oraz wieczoru literackiego o tematyce szczawieńskiej. Po przywitaniu gości, wśród których  był Marek Fedoruk – burmistrz Szczawna-Zdroju oraz radni Rady Miejskiej – Małgorzata Pachota i Adam Jennings, prezes TMSZ Iwona Czech przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej chronologię przedsięwzięć Zarządu w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku.
Po przedstawieniu sprawozdania z działalności Zarządu w 2016 roku o głos poprosił radny Rady Miejskiej Adam Jennings, który składając, wraz z radną RM Małgorzatą Pachotą, na ręce prezes TMSZ kwiaty, podziękował Zarządowi stowarzyszenia za zaangażowanie w ważne dla miasta kwestie oraz prace na rzecz popularyzacji naszego miasta. Głos zabrał także burmistrz Marek Fedoruk gratulując Towarzystwu obfitego w różnorodną działalność roku 2016. i życząc równie spektakularnych sukcesów w roku 2017.
Następnie rozpoczęła się druga część Spotkania Noworocznego – rozdanie nagród w Konkursie Fotograficznym pt. Śladami dawnej architektury Szczawna-Zdroju. Członek jury i zarazem wiceprezes TMSZ Stefan Okoniewski przeczytał protokół z posiedzenia komisji konkursowej, która po analizie nadesłanych prac nie przyznała I i II miejsca. Trzecie miejsce zdobyła Małgorzata Furtak, a wyróżnienie i nagrodę publiczności otrzymał Krzysztof Bryjka. Podczas Spotkania Noworocznego rozdawane były kalendarze ze zdjęciami zgłoszonymi do konkursu.
Kolejna część Spotkania miała miejsce w Sali kominkowej Domu Zdrojowego, gdzie przy kawie i poczęstunku wysłuchano fragmentów XIX–wiecznych utworów, których akcja rozgrywa się w Szczawnie-Zdroju. Utwory prezentowane były przez uczniów Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju: Dominika Głowackiego i Jakuba Heljaka.

Projekt dofinansowany z budżetu Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój.

 

Chronologia przedsięwzięć Zarządu TMSZ w poszczególnych miesiącach roku 2016:
Styczeń:
Spotkanie Noworoczne połączone z prelekcją Stefana Okoniewskiego na temat rozwoju energetyki rejonu wałbrzyskiego do roku 1945
– ogłoszenie Konkursu Fotograficznego pt. „Śladami dawnej architektury Szczawna-Zdroju”
Luty:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  21 lutego odbył się w Domu Zdrojowym wieczór słowno-muzyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Tadeusz Samborski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, Dorota Piotrzkowska – Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego, Jarosław Żmuda – proboszcz szczawieńskiej parafii, Dorota Pietrucik – dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczawnie – Zdroju. Uświetnieniem niedzielnego koncertu była wystawa obrazów autorstwa Józefa Juszczyka inspirowanych Mickiewiczowskim Panem Tadeuszem. Wieczór słowno-muzyczny prowadziła Iwona Czech – prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, która po przywitaniu gości oddała głos Wicemarszałkowi panu Tadeuszowi Samborskiemu. Pan Marszałek wyraził aprobatę dla działań Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju będącego inicjatorem lokalnych uroczystości o wymiarze kulturalnym i przekazał na ręce prezes TMSZ życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Następnie Iwona Czech przybliżyła ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i zapowiedziała kolejne punkty programu niedzielnej uroczystości, w której wystąpili:  Miejska Orkiestra Dęta z Głuszycy pod dyrekcją Eugeniusza Lecia, absolwenci Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szczawnie-Zdroju. Orkiestra grała popularne marsze i standardy muzyczne mi.in motywy przewodnie z filmów, młodzież natomiast recytowała poezję i odtwarzała role w scenkach kabaretowych. W roli recytatorów wystąpili również członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Nie zabrakło nastrojowych, eksponujących piękną polszczyznę piosenek z repertuaru Marka Grechuty, w programie przewidziany był również quiz językowy z nagrodami dla publiczności. W końcowej części wieczoru wszyscy na widowni dostali kartę pocztową wydrukowaną na pamiątkę minionego w 2015 roku 35-lecia TMSZ. Na karcie można było odbić pieczęć z napisem: „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Szczawno-Zdrój 21 lutego 2016” zaprojektowaną specjalnie na tę okoliczność.
Marzec:
– Konkurs Palm Wielkanocnych – Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju zorganizował 17 marca 2016 roku trzecią już edycję Konkursu Palm Wielkanocnych, który od samego początku zyskał aprobatę mieszkańców naszego miasta, szczawieńskich szkół, uczestników z Wałbrzycha, a także kuracjuszy przebywających w uzdrowisku na leczeniu, bowiem jest to wydarzenie, które oprócz współzawodnictwa i dążenia do zwycięstwa w Konkursie, wpisuje się w atmosferę przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. W tym roku do konkursu zgłoszono 10 palm zarówno ze Szczawna jak i Wałbrzycha. Organizatorzy powołali jury, w skład którego weszli: Beata Wilczewska, Alicja Młodecka, Halina Jasionowska, Bogusław Giriń. Po ocenie wyjątkowo pięknych w tym roku palm jury przyznało miejsca w trzech kategoriach: Dzieci, Młodzież, Dorośli. Podczas trwania obrad Jury konkursowego można było kupić ozdoby wielkanocne zrobione i wystawione przez uczniów klas plastycznych Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju.
– Konkurs Bab Wielkanocnych. W czwartek 17 marca 2016 roku Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju zorganizował Spotkanie Wielkanocne z otwartym Konkursem Bab Wielkanocnych. Uroczystość odbyła się w restauracji Pod Lwami. Konkurs Bab Wielkanocnych jest, podobnie jak odbywający się w tym samym czasie Konkurs Palm Wielkanocnych, ważnym czynnikiem zarówno scalającym środowisko lokalne jak i tworzącym miejscowe tradycje tak potrzebne, by łączyć mieszkańców we wspólnej idei. Tegoroczne baby miały bardzo oryginalne formy. Jedna z nich miała kształt Wieży Anny, druga Domu Zdrojowego. Podczas obrad jury prezes Iwona Czech przedstawiła przygotowaną na Spotkanie Wielkanocne prezentację, w której znalazły się najpiękniejsze wiersze polskich poetów zestawione z obrazami polskich malarzy. Tematyka prezentacji dotyczyła okresu Świąt Wielkiej Nocy.
Imprezy kulinarne Dolnego Śląska 2016. Konkurs Bab Wielkanocnych został wpisany do przewodnika miejsc z ciekawymi tradycjami kulinarnymi. W marcu 2016 roku pojawił się na stronie Urzędu Marszałkowskiego następujący wpis: Wykaz imprez kulinarnych Dolnego Śląska, który niedługo ukaże się jako graficznie opracowana, kolorowa publikacja, jest zbiorem wyjątkowych wydarzeń dotyczących produktów ekologicznych, tradycyjnych bądź regionalnych. Opisy wielu imprez opowiadają ciekawą, lecz skomplikowaną historię tradycji kulinarnych Dolnego Śląska. Bogactwo i różnorodność dolnośląskich smaków stanowią niepowtarzalną atrakcję kulinarną naszego regionu, zachęcają turystów do poznawania tajemniczego Dolnego Śląska. Przewodnikiem w tych podróżach niech będzie wykaz imprez kulinarnych, który z roku na rok wzbogaca się o kolejne festiwale, konkursy i święta kulinarne. Zachęcamy do uczestniczenia w regionalnych imprezach i poszukiwania dolnośląskich produktów regionalnych.
– Pochód Palm Wielkanocnych. W Niedzielę Palmową (20 marca 2016 r.) uczestnicy konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną przeszli ulicami Szczawna – Zdroju: Kościuszki i Wojska Polskiego w kierunku Krzyża Milenijnego. Brali tam udział w uroczystym poświęceniu palm, którego dokonał proboszcz szczawieńskiej parafii.  Następnie udano się do kościoła na mszę świętą. Palmy po mszy zostały wyprowadzone z kościoła i umocowane do ogrodzenia.
Kwiecień:
– Uroczystość odsłonięcia tablicy Caspara Schwenckfelda. 29 kwietnia 2016 roku na zorganizowanej przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju uroczystości, odsłonięta została tablica poświęcona Casparowi Schwenckfeldowi, doktorowi nauk medycznych, botanikowi i myślicielowi renesansowemu żyjącemu w latach 1563-1609. Uroczystość rozpoczęła Iwona Czech powitaniem publiczności, wśród której obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta: Marek Fedoruk- Burmistrz Szczawna-Zdroju, Urszula Burek – Wiceburmistrz, Łukasz Kuriata – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju, obecni byli także: Urszula Stefanów – Honorowy Obywatel Szczawna-Zdroju oraz przedstawiciele wałbrzyskiego oddziału PTTK. Oprawą muzyczną uroczystości był krótki występ orkiestry dętej z Głuszycy pod kierownictwem Eugeniusza Lecia. Następnie Iwona Czech przybliżyła sylwetkę Caspara Schwenckfelda. Po zapoznaniu publiczności z wiedzą na temat życia i dzieła tej postaci nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej naukowcowi. Widnieje na niej napis: Dr Caspar Schwenckfeld 1601. Ta zwięzła informacja odtworzona jest na podstawie opisu tablicy znajdującego się w źródłach z początku XX wieku. Kilka tygodni później obok głazu-pomnika Schwenckfelda stanęła tablica informacyjna przedstawiająca postać tego wybitnego naukowca, zwanego Śląskim Pliniuszem, mającego niepodważalne zasługi w rozpowszechnieniu sławy szczawieńskich wód mineralnych.
Maj:
225 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 Maja. We wtorek 3 maja 2016 roku odbyła się w szczawieńskim kościele uroczysta msza z okazji święta narodowego związanego z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Po mszy delegacje Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój, miejscowych szkół i przedszkola, służb mundurowych, środowiska kombatanckiego, katolickiego, Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą twórcom Konstytucji 3 Maja. Przed złożeniem wiązanek odczytany został Apel Pamięci. Wieczorem, o godzinie 19.00 rozpoczął się w Teatrze Zdrojowym koncert filharmoników, na który, jak co roku, zaprosił Burmistrz Szczawna-Zdroju.
– Iwona Czech uhonorowana Odznaką Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 28 kwietnia 2016 roku, prezes TMSZ Iwona Czech, otrzymała Odznakę Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, która została wręczona 8 maja 2016 r. podczas II Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych w Legnicy. Odznaka przyznana została za dokonania zawodowe i pracę społeczną.
Uroczystości pod pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej. W piątek 13 maja 2016 roku odbyła się pod pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej zorganizowana przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju i Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju uroczystość upamiętniająca zwycięską bitwę stoczoną na Czerwonym Wzgórzu pomiędzy wojskami pruskimi a koalicją wojsk napoleońskich, w której znaczącą rolę odegrali polscy ułani. Na uroczystość przybyły władze samorządowe Szczawna, z Burmistrzem Markiem Fedorukiem i Przewodniczącą Rady Miejskiej Ramoną Bukowską-Muchą oraz radnymi, przedstawiciel samorządu Powiatu Wałbrzyskiego, obecny był ksiądz Jarosław Żmuda – proboszcz szczawieńskiej parafii, Komendant Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, insp. Andrzej Basztura, prezes spółki „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina” S.A. Paweł Skrzywanek. Uroczystą atmosferę apelu podnieśli żołnierze 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia pod dowództwem podpułkownika Daniela Kowalewskiego. Pełnili oni wartę honorową przy pomniku Ułanów Legii Polsko-Włoskiej, a po odczytaniu przez kapitana Marka Witwickiego Apelu Pamięci oddana była salwa honorowa. Obecni byli także oficerowie Wojska Polskiego: kapitan Jerzy Nowak z Komendy Garnizonu Wrocław oraz kapitan Jacek Baran z Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku, który był współorganizatorem apelu i w sposób szczególny zaangażował się w realizację przedsięwzięcia. W uroczystości uczestniczyła młodzież szkolna szczawieńskich placówek, były także przedszkolaki, jednakże największa ilość uczniów przybyła ze szkół wałbrzyskich: ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Kochanowskiego, Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich oraz z Zespołu Szkół nr 4. Obecna była również młodzież z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach. Wałbrzyskie szkoły po raz pierwszy wzięły udział w szczawieńskiej uroczystości a uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tej żywej lekcji historii i patriotyzmu. Do apelu wystawionych było sześć sztandarów, uczniowie wałbrzyskich szkół wraz z  harcerzami pełnili przy nich asystę.
Czerwiec:
– II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą. W dniach 16-19 czerwca 2016 roku odbył się na Dolnym Śląsku II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą. Hasłem tegorocznego Zjazdu była: „Kresowość jako składnik tożsamości Dolnoślązaków”. W ideę regionalizmu wpisana jest również działalność Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, dlatego delegacja naszego stowarzyszenia (Iwona Czech, Bogumiła Miciuk, Stefan Okoniewski, Kazimierz Kajrowicz) znalazła się wśród zaproszonych na Zjazd gości. Program był niezwykle urozmaicony i bogaty; przewidziane były wizyty we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy, Krzeszowie, Świdnicy, Jaworze, Dzierżoniowie, spotkania z władzami miast, zwiedzanie zabytkowych obiektów, muzeów, pobyt w miejscach pamięci narodowej. W każdym z odwiedzanych miast wysłuchać można było prelekcji na temat wiodący Zjazdu – kresowości jako składnika tożsamości Dolnoślązaków, miejsc pamięci kresowej, losów kresowych Ludowców na Dolnym Śląsku, ale także na temat regionalizmu, działalności regionalistycznej na terenie kraju.  Można było wysłuchać wystąpień m.in.: prof. dra hab. Stanisława Sławomira Niciei, rektora Uniwersytetu Opolskiego, Stefana Bednarka Przewodniczącego Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego, dra Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości, dr Mirosławy Bednarzak-Libery z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, dra Janusza Gmitruka, dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Podczas pobytu polskich regionalistów w Wałbrzychu, na zamku Książ, swoje wystąpienie na temat dorobku 35-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju miała prezes stowarzyszenia – Iwona Czech. Wieczorem tego samego dnia (17.06.16.) goście Zjazdu mieli przyjemność wysłuchania muzyków Filharmonii Sudeckiej.
 
– Wykład Profesora Krzysztofa Jaworskiego (20 VI 2016). W poniedziałkowe popołudnie 20 czerwca 2016 roku w sali kameralnej Teatru Zdrojowego miał miejsce wykład Profesora Krzysztofa Jaworskiego. Pan Profesor Krzysztof Jaworski jest kierownikiem Zakładu Archeologii Wczesnego Średniowiecza Uniwersytetu Wrocławskiego;  do kręgów badań i zainteresowań Profesora należy region sudecki we wczesnym średniowieczu, kontakty interregionalne Śląska w VIII-X wieku, archeologia osadnictwa, obszarów górskich, wydobywanie i dystrybucja surowców skalnych i minerałów w Europie Środkowej czy średniowieczne rzemiosło rogownicze w Europie Środkowej. Profesor jest autorem setek publikacji, artykułów naukowych, popularnych, opracowań popularnonaukowych, jest też regionalistą, szkoli przewodników turystycznych, jest znawcą starych monet i filatelistą. Na spotkanie do Szczawna Profesor Krzysztof Jaworski przyjechał z wykładem pt. Archeologia okolic Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Opowiadał także o wczesnośredniowiecznych grodziskach słowiańskich na Pogórzu Wałbrzyskim, grodzisku „Stary Książ”, grodzisku w Dobromierzu, słuchacze dowiedzieli się o początkach eksploatacji źródeł leczniczych w Szczawnie-Zdroju, krzywej wieży w Strudze, krzyżach pojednania w rejonie wałbrzyskim. Ciekawa opowieść snuta była o zamkach na naszym terenie, m.in. o zamku Radosno, Grodno, Stary Książ. Po arcyciekawym wykładzie powiązanym z prezentacją multimedialną słuchacze zadawali pytania Profesorowi, na które chętnie odpowiadał.
– Honorowa Odznaka Srebrna Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego dla Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju.  Przed sobotnim koncertem 51. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego (25 czerwca 2016), w sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie – Zdroju, dokonane zostało uroczyste przekazanie Honorowej Odznaki Srebrnej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego Towarzystwu Miłośników Szczawna – Zdroju. Odznakę oraz dyplom wręczył w imieniu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Radny Województwa Dolnośląskiego Piotr Sosiński.  Gratulacje i wiązankę kwiatów złożyli na ręce prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna – Zdroju Marek Fedoruk Burmistrz Szczawna-Zdroju oraz Ramona Bukowska-Mucha Przewodnicząca Rady Miejskiej Szczawna-Zdroju. Towarzystwo od lat jest organizatorem życia kulturalnego i inicjatorem działań społecznych.
Honorowa Odznaka Złota Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego została również przyznana Stefanowi Okoniewskiemu – członkowi Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, który jest przewodnikiem Sudeckiego Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych przy Oddziale PTTK Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu, założycielem i pierwszym Prezesem Koła PTTK przy Zakładzie Energetycznym Wałbrzych. Obecnie jest Wiceprezesem Koła PTTK przy TAURON Dystrybucja S.A. Stefan Okoniewski swoją działalnością społeczną od wielu lat promuje Dolny Śląsk i  godnie reprezentuje  Koło przewodnickie i Wałbrzyski Oddział PTTK. Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz dyplom wręczył Stefanowi Okoniewskiemu w imieniu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Radny Województwa Dolnośląskiego Piotr Sosiński.

Lipiec:

 

Dzień Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Delegacja Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju wzięła udział na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W legnickim kościele p.w. św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza w tej intencji. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych Polaków na Wołyniu i Kresach.
Wrzesień:
Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W sobotnie popołudnie 3 września 2016 roku rozpoczęto w pięknych wnętrzach Domu Zdrojowego Narodowe Czytanie Quo vadis autorstwa wielkiego Polaka i laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Henryka Sienkiewicza. Prezes TMSZ Iwona Czech przywitała licznie zgromadzoną publiczność oraz gości, którzy chcieli publicznie odczytać fragmenty dzieła Sienkiewicza. Wśród nich byli: Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Jacek Cichura, Burmistrz Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój Marek Fedoruk, Wiceburmistrz Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój Urszula Burek, przewodnicząca Rady Miasta Szczawno-Zdrój Ramona Bukowska-Mucha, Przewodnicząca Rady Miasta Jedlina-Zdrój Maria Drapich, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu Jerzy Gajos, szczawieński przedsiębiorca, prezes spółki „Dworzysko” Ryszard Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie Piotr Kubicki. Gośćmi specjalnymi sobotniej ogólnopolskiej akcji byli aktorzy warszawskich scen: Aurelia Sobczak, Barbara Droździńska i Stanisław Górka, którzy przyłączyli się do czytania Quo vadis.
– Nagroda Kulturalna Śląska (23.09.2016). W piątek 23 września 2016 roku odbyła się w Szczawnie-Zdroju uroczystość w ramach „Nagrody Kulturalnej Śląska”. Pierwszy dzień tego trwającego od piątku do niedzieli przedsięwzięcia zorganizowany został w Szczawnie-Zdroju. Partnerami organizatorów Nagrody Kulturalnej Śląska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, byli: Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój, „Uzdrowisko Szczawno-Jedlina” S.A. oraz Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju. Nagroda Kulturalna Śląska zapoczątkowana była w roku 1977 przez Rząd Dolnej Saksonii. Jej ideą było nagrodzenie osób i instytucji wyróżniających się swoją działalnością w pielęgnowaniu dziedzictwa śląskiego po obu stronach Odry. Inicjatywa ta jest dziś wspólnym przedsięwzięciem Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska, podczas którego, co roku, przyznawana jest nagroda będąca decyzją polsko-niemieckiego jury. Około godziny 17.00 przybyli do Szczawna goście z Dolnej Saksonii oraz z Wrocławia i Jeleniej Góry. Przywitaliśmy w naszym mieście: Klausa-Petera Bachmanna, Wiceprzewodniczącego Landtagu Kraju Związkowego Dolna Saksonia oraz  dra Tadeusza Samborskiego Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Pierwszym etapem programu szczawieńskiego dnia uroczystości było oprowadzanie trasą spacerową po uzdrowisku grup polskich i niemieckich przez miejscowych regionalistów. Następnie goście zwiedzali na piętrze Pijalni Wód Mineralnych dwie wystawy („Byli wśród nas…” na temat słynnych postaci w historii Szczawna oraz „Hauptmannowie w Szczawnie-Zdroju” ) przygotowane przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Na piątkowej uroczystości rozdawane były materiały informacyjne i promocyjne w postaci kalendarza na rok 2017 z wizerunkiem 10 wybitnych osobistości w historii Szczawna-Zdroju, 10 zabytków architektury oraz fotografiami przedstawiającymi rodzinę Hauptmannów i obiekty szczawieńskie związane z ich 40-letnim okresem obecności w kurorcie. Uczestnicy szczawieńskiego dnia NKŚ otrzymali też książkę pt. „Gerhart Johann Robert Hauptmann. Szczawieńskie ślady”, z biografią noblisty oraz przybliżeniem treści i interpretacją utworów, których akcja rozgrywa się w Szczawnie-Zdroju. Autorką książki i opracowania kalendarza jest Iwona Czech.
– Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju.  W dniu 26 września 2016 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Po sprawozdaniu prezes Iwony Czech z działalności stowarzyszenia za okres 2013-2016 nastąpiło udzielenie absolutorium Zarządowi TMSZ. Następnie zgłoszone i przegłosowane zostały kandydatury do nowego Zarządu kadencji 2016-2019. Prezesem została po raz kolejny Iwona Czech, Wiceprezesem – Stefan Okoniewski, Skarbnikiem – Kazimierz Kajrowicz Sekretarzem – Bogumiła Miciuk Członkiem Prezydium – Eugeniusz Leć. Członkowie Zarządu: Łucja Śmigielska Zenon Dec Tadeusz Rupociński.
Październik:
– Dolnośląski Klucz Sukcesu. Dnia 6 października 2016 roku miała miejsce w sali balowej Zamku Topacz uroczystość rozdania Dolnośląskich Kluczy Sukcesu w ośmiu kategoriach, m.in.  „Najlepsza dolnośląska organizacja pozarządowa”. Spośród zgłoszonych kandydatur Kapituła DKS wyłoniła trzy najlepsze organizacje pozarządowe Dolnego Śląska. Jedną z nich jest Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju. Gratulacje i dyplom Nominata odebrała prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, Iwona Czech.
 
– Ogólnopolska akcji Pola Nadziei
W środowe południe 26 października 2016 roku miała miejsce w Szczawnie-Zdroju kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Sadzone podczas akcji żonkile są znakiem solidarności z pacjentami hospicjum. Na skwerze przy ulicy Kościuszki 20 obecni byli mieszkańcy miasta, przedstawiciele Ratusza z Burmistrzem Markiem Fedorukiem i Wiceburmistrz Urszulą Burek, stawiła się młodzież szkolna szczawieńskich placówek: Szkoły Podstawowej, Publicznego Gimnazjum, Zespołu Szkół i najbardziej wdzięczni uczestnicy – przedszkolaki ze szczawieńskiego Przedszkola Miejskiego i wałbrzyskiego Niepublicznego Przedszkola „U Mikołaja”. Dzień wcześniej pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Szczawnie-Zdroju przygotowali skwer, na którym sadzono cebulki żonkili. Z ustawionego w centralnym miejscu nagłośnienia płynęła łagodna muzyka. Punktualnie o godzinie 12.00 prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Iwona Czech, będąca wraz z Zarządem Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju koordynatorem przedsięwzięcia w naszym mieście, rozpoczęła akcję, następnie głos zabrał Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna-Zdroju oraz Marek Karolczak – Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu. Po przemówieniach młodzież i mieszkańcy miasta przystąpili do sadzenia cebulek kwiatowych. Akcja osiągnęła swój cel w wieloraki sposób: zwrócono uwagę na potrzeby chorych, którzy są wokół nas; zaangażowano młodych ludzi, by szlachetna idea znalazła naśladowców i kontynuatorów i wreszcie realizuje się potrzeby Poradni Hospicyjnej, dokładając choć małą cegiełkę pochodzącą z odruchu serc.
Listopad:
11- Listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Msza święta o godzinie 9.00 w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP zainaugurowała uroczyste obchody święta 11-Listopada w Szczawnie-Zdroju.  Po mszy, tradycyjnie jak co roku, na placu kościelnym przed figurą Matki Boskiej i granitową tablicą ku czci narodowych Bohaterów, ufundowaną dwa lata temu przez Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju, złożone zostały wiązanki kwiatów. Wieczorem natomiast, również tradycyjnie, burmistrz miasta zaprosił mieszkańców Szczawna-Zdroju na koncert okolicznościowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, który odbył się w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego.
– V Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych – Krzyżowa . W dniu 26 listopada miały miejsce na terenie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego Krzyżowa k. Świdnicy V Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych 2016, których organizatorami byli: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”/Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR3, Dolnośląski Punkt Konsultacyjno-Doradczy w Wałbrzychu. Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju zostało zaproszone do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Zaproszenie zostało przyjęte i do Krzyżowej pojechaliśmy z materiałami promującymi Szczawno-Zdrój i nasze stowarzyszenie. Targi były okazją do nawiązania ciekawych znajomości, wysłuchania wystąpień przedstawicieli samorządów gminnych, działaczy społecznych, osób związanych z działalnością pozarządową. Dla uczestników przygotowany był też program artystyczny, jako wydarzenie towarzyszące targom. TMSZ reprezentowane było przez: Iwonę Czech, Bogumiłę Miciuk, Łucję Śmigielską, Eugeniusza Lecia, Stefana Okoniewskiego, Kazimierza Kajrowicza i Tadeusza Rupocińskiego.
Grudzień:
Wystawa pamiątek górniczych. Dzień po górniczym święcie, w poniedziałkowe popołudnie 5 grudnia 2016 roku o godzinie 17.00 w Sali kameralnej Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju miało miejsce otwarcie wystawy pamiątek górniczych pochodzących z kolekcji prywatnego muzeum Zbigniewa Jóźwiakowskiego. Wystawę otworzyła prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Iwona Czech witając w imieniu organizatorów licznie przybyłych  gości,  wśród których byli m.in. burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, prezes „Uzdrowiska Szczawno-Jedlina” S.A. Paweł Skrzywanek oraz znana wałbrzyska rzeźbiarka Maria Bor. Przed rozpoczęciem zwiedzania ekspozycji przedstawiony był krótki program literacki, przygotowany przez Iwonę Czech. Prezentowane były wiersze i proza związane z górnictwem wałbrzyskim i szczawieńskim. W programie udział wzięli uczniowie z klas liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju. Tradycje górnicze, pomimo zamknięcia kopalń wałbrzyskich, ciągle są żywe wśród mieszkańców naszego regionu. Górnicze jest samo Szczawno-Zdrój poprzez fakt eksploatowania tutaj od kilkuset lat źródeł wód mineralnych. Wystawa pamiątek górniczych była pretekstem do wspomnień z okresu funkcjonowania kopalń wałbrzyskich. Intencją organizatorów jest też chęć utrwalenia tradycji związanych z Ziemią Wałbrzyską i przekazania tej wiedzy młodym pokoleniom.
– Nagroda Starosty Wałbrzyskiego dla Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. W środę 28 grudnia 2016 roku Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju przybył do sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, aby odebrać nagrodę przyznaną naszemu stowarzyszeniu przez Starostę Wałbrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2016.

tekst: Iwona Czech, fot. Stefan Okoniewski

Iwona Czech podczas prezentacji działalności TMSZ w roku 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie Noworoczne w DOmu Zdrojowym

 

 

 

 

 

 

 

Radni RM Małgorzata Pachota i Adam Jennings wręczają Iwonie Czech wiązankę kwiatów

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa pokonkursowa prac fotograficznych

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa pokonkursowa

 

 

 

 

 

 

 

Wieczór literacki w sali kominkowej Domu Zdrojowym

 

 

 

 

 

 

 

wieczór literacki w sali kominkowej

 

 

 

 

 

 

 

Dominik Głowacki, uczeń ZS w Szczawnie-Zdroju czyta fragment prozy z XIX wieku nt. kurortu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iwona Czech zapowiada wystąpienie Jakuba Heljaka z ZS w Szczawnie-Zdroju

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie Zespołu Szkół w Szczawnie-Zdroju z nauczycielem tej placówki Iwoną Czech