Sprostowanie do materiału filmowego w sprawie rewitalizacji Wieży Anny wyemitowanego 26 lipca 2017 roku na Facebooku Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój

Sprostowanie do materiału filmowego w sprawie rewitalizacji Wieży Anny wyemitowanego 26 lipca 2017 roku na Facebooku Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój

W związku z rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych Wieży Anny, zorganizowany został briefing, podczas którego m.in. zapoznano słuchaczy mediów lokalnych i regionalnych z historią tego zabytku. Jednakże w wyemitowanym materiale dotyczącym dziejów Wieży Anny a także innych obiektów znajdujących się w jej otoczeniu, pojawiły się nieścisłości, które pragniemy niniejszym sprostować:

  1. Wieża Anny nie jest najstarszą budowlą w Szczawnie-Zdroju, starsza o rok jest kaplica cmentarna przy ulicy Bolesława Prusa 15a, a najstarszym budynkiem w mieście jest posesja przy ulicy Sienkiewicza 44 wybudowana w roku 1722.
  2. Budynek (ul. Zacisze 2) u podnóża skarpy, na której stoi Wieża Anny nie nosił nigdy nazwy Pappelhaus (Dom pod Topolą). Nie było też w historii Szczawna-Zdroju obiektu, który nosiłby taką nazwę. W przestrzeni uzdrowiskowej istniał pensjonat Pappelhof (Topolowy Dwór) oraz Pappelschenke (Zajazd pod Topolą), jednakże oba budynki już nie istnieją.
  3. Budynek przy dzisiejszej ulicy Zacisze 2 pełnił niegdyś funkcję łazienek zdrojowych, lecz nie były to pierwsze łazienki. Budynek powstał w roku 1840 i nazywał się wówczas Felsenhof (Skalny Dwór). Wcześniej istniały łazienki w stylu gotyckim – Wiesenbad (Łazienki Łąkowe) wybudowane w roku 1819. Przed wybudowaniem Skalnego Dworu z zabiegów kąpielowych korzystano także w pensjonacie Zur Sonne (dziś: Villa Kosmowski) oraz w Domu Kramerów (dziś: budynek mieszkalny przy ulicy Sienkiewicza 13).
  4. Obiekt, który w materiale filmowym błędnie nazwany został Under der Löwen, w rzeczywistości nosił nazwę Löwenhaus (dziś: restauracja Pod Lwami).
  5. Za czasów Samuela Augusta Zemplina, który pełnił funkcję lekarza zdrojowego w latach 1815-1849, Szczawno-Zdrój (wówczas niewielka górska wioska) nazywało się Salzbrunn. Wówczas nie funkcjonowała jeszcze nazwa Bad Salzbrunn.

Powyższe sprostowanie powstało w oparciu o badania pokoleń regionalistów zajmujących się historią Szczawna-Zdroju oraz dziejami uzdrowisk dolnośląskich.

 

                                                                         Z poważaniem

                                                                          Zarząd

                                                                              Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju