Relacja z inscenizacji pt. Wieszcz Krasiński w Szczawnie-Zdroju 11.10.18./

Relacja z inscenizacji pt. Wieszcz Krasiński w Szczawnie-Zdroju 11.10.18./

Wieszcz Krasiński w Szczawnie-Zdroju – inscenizacja

W sali kameralnej Teatru Zdrojowego odbyła się w czwartek 11 października, w ramach zadania pt. „Szczawieńskie drogi do Niepodległości”  inscenizacja pod tytułem Wieszcz Krasiński w Szczawnie-Zdroju. Na widowni zasiadł Burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk oraz Przewodnicząca Rady Miasta Szczawno-Zdrój Ramona Bukowska. Natomiast udział w przedsięwzięciu wzięła młodzież i przedstawiciele środowisk senioralnych. W rolę Joanny Bobrowej wcieliła się uczennica klasy II LO art. Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie – Julia Burnat, a w rolę Zygmunta Krasińskiego wcielił się wiceprezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju – Stefan Okoniewski.  Słowo wiążące wygłosiła autorka scenariusza Iwona Czech, która też przedstawiła życiorys Joanny Bobrowej i Zygmunta Krasińskiego do momentu ich rozstania w Salzbrunn, czyli dawnym Szczawnie-Zdroju. Na ekranie pokazany był też hotel, w którym zamieszkał 19 maja 1838 roku Krasiński oraz niestniejący pensjonat, w którym zatrzymała się z rodziną i służbą Bobrowa.  Rozstanie kochanków w Salzbrunn miało burzliwy przebieg, bardzo sugestywne były wiersze i korespondencja pisane w tym okresie przez Krasińskiego, który głęboko przeżywał rozstanie, podobnie jak jego ukochana. Te teksy właśnie stanowiły bazę do odgrywanych przez Bobrową i Krasińskiego ról. Na koniec prowadząca przypomniała o wybitnej roli wieszcza Kraińskiego, jaką odegrał w literaturze polskiego romantyzmu, a także o jego profetycznych zdolnościach.

Watro wspomnieć, że wspaniałe stroje dla Bobrowej i Krasińskiego wykonała Łucja Śmigielska – Członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Po przedstawieniu wywiązała się wśród obecnych dyskusja na temat romantyzmu oraz roli wieszczów, jako przywódców duchowych narodu. Podziwiano też urodę i strój Joanny (Julii Burnat) oraz podobieństwo Stefana Okoniewskiego do Zygmunta Krasińskiego. Wśród widzów był też obecny mieszkaniec Ciechanowa, absolwent liceum im. Z. Krasińskiego, który podzielił się swoimi refleksjami na temat kultywowania pamięci o wielkich Polakach.

Program dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”)

tekst: Iwona Czech

IMG_3886

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_3894

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_3899

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_3895

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_3888

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01170

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01156

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01158

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01142

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01165

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01167

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01150

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01134

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC01163