Relacja z wieczoru autorskiego Iwony Czech 24.06.19/

Relacja z wieczoru autorskiego Iwony Czech 24.06.19/

 

 

Wieczór Autorski Iwony Czech

W poniedziałkowe popołudnie 24 czerwca 2019 roku miało miejsce w sali kameralnej Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju spotkanie z Iwoną Czech – autorką albumu pt. Szczawno-Zdrój. Rzeźby plenerowe, płaskorzeźby, malowidła ścienne, mozaiki, fontanny, szczawieńskie ulice wczoraj i dziś.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, Uzdrowiskową Gminę Miejską Szczawno-Zdrój oraz Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego Wieczór Autorski rozpoczęła gospodyni obiektu pani Dyrektor Marzena Sobczyk witając przybyłych bardzo licznie gości (ponad 90 osób), po czym spotkanie poprowadziła Bogumiła Miciuk – członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju przedstawiając Iwonę Czech i jej dorobek związany z działalnością regionalistyczną.

Album pt. Szczawno-Zdrój. Rzeźby plenerowe, płaskorzeźby, malowidła ścienne, mozaiki, fontanny, szczawieńskie ulice wczoraj i dziś jest najnowszą pozycją opracowaną przez Iwonę Czech, w której autorka dokonuje rejestru trwałych znaków kultury na terenie miasta. Jest to pierwszy taki rejestr w historii Szczawna-Zdroju. Iwona Czech opowiedziała o tym, w jaki sposób pozyskiwała wiedzę dotyczącą poszczególnych opisywanych przez siebie obiektów – mówiła o współpracy z archiwami i muzeami w Polsce i w Niemczech, podkreślała ważność relacji i przekazanych zdjęć naocznych świadków odsłaniania tablic czy stawiania pomników, opowiedziała m.in. o rozmowie przeprowadzonej ze znaną wałbrzyską rzeźbiarką Marią Bor, dzięki której dowiedziała się o tym, jak doszło do powstania galerii rzeźb plenerowych eksponowanych w Szczawnie i w Wałbrzychu, opowiedziała o współpracy z Dyrekcją Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, dzięki której wzbogacona została wiedza o trybie przekazania w roku 1982 oryginału XVI-wiecznej rzeźby psa do tej placówki. Iwona Czech opowiadała również o sytuacjach nietypowych podczas gromadzenia materiałów do albumu – w niecodzienny sposób doszło np. do odkrycia pomnika-głazu poświęconego renesansowemu lekarzowi i botanikowi Casparowi Schwenckfeldowi. Głaz dedykowany temu naukowcowi stoi w szczawieńskim Parku Zdrojowym od ponad stu lat, jednakże w obecnych czasach nikt o tym nie wiedział, dopiero przypadek i wnikliwe studiowanie przedwojennych map doprowadziło Iwonę Czech do punktu, w którym rzeczywiście przesłonięty przez dziesięciolecia krzewami głaz się znajduje. Dziś miejsce to jest wyeksponowane i opisane, każdy może więc zyskać wiedzę o lekarzu, któremu zawdzięczamy pierwszą analizę składu chemicznego szczawieńskich wód mineralnych opublikowaną w roku 1601.

Prelegentka przedstawiła historię parków szczawieńskich, mówiła także o najstarszych ulicach i budynkach miasta – okazuje się, że zachował się do dziś dom wybudowany w roku 1722. Iwona Czech zaznaczyła, że Szczawno-Zdrój to dla mieszkańców miasteczka ciekawe miejsce, ale też i posiadanie takiego znaku historii zobowiązuje. Zobowiązuje do utrwalania i przekazywania wiedzy o nim i o jego mieszkańcach dalej i dalej – przez respekt dla spuścizny pozostawionej tu w czasie różnych zakrętów dziejowych. To dziedzictwo jest jak budowany od stuleci gmach – jedno piętro podpiera to następne – my też jesteśmy elementem tej budowli i my też będziemy chcieli, by został po nas ślad w ludzkiej pamięci. Bogactwo tej ziemi jest przecież też i naszym bogactwem, a dbałość o ten skarb jest miarą naszej kultury.

Na koniec wieczoru autorskiego Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju przekazał każdemu uczestnikowi spotkania egzemplarz albumu, a autorka dokonywała do niego wpisów i dedykacji.

Album jest projektem dofinansowanym z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz z budżetu Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój.

fot. Stefan Okoniewski

IMG_005 S.O.

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_007 S.O. (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_008 S.O.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_006 S.O.

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_011 S.O.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_013 S.O.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_012 S.O.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_014 S.O.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_006 S.O.