Relacja z Narodowego Czytania 2019/

Relacja z Narodowego Czytania 2019/

W sobotnie popołudnie 7 września 2019 roku rozpoczęto w pięknych wnętrzach Domu Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju Narodowe Czytanie. Gości przywitała Prezes Zarządu Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. Pani Barbara Grzegorczyk w imieniu organizatorów – Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój, reprezentowanej przez burmistrza Marka Fedoruka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Machała Brodę i wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławę Tobis-Pańczyszyn, w imieniu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju reprezentowanego przez Prezes Zarządu Iwonę Czech oraz w imieniu Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. reprezentowanego przez Panią Prezes. Pani Barbara Grzegorczyk przywitała bardzo licznie zgromadzoną publiczność oraz gości, którzy chcieli publicznie odczytać fragmenty 8 nowel.

Wśród nich byli parlamentarzyści Ziemi Wałbrzyskiej:

– Izabela Katarzyna Mrzygłocka,

– Agnieszka Kołacz-Leszczyńska,

– Maciej Badora,

– prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej,

– Wicestarosta Wałbrzyski Iwona Frankowska,

– ksiądz Infułat Honorowy Obywatel Szczawna-Zdroju Józef Strugarek,

– Agnieszka Jennings – dyrektor sanatorium Azalia w Szczawnie-Zdroju,

– Jolanta Ozimek – dyrektor Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju,

  • – Agnieszka Gielata – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Promocji i Oświaty

   Powiatu Wałbrzyskiego,

Radni Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju:

 • Agnieszka Pisarska,

 • Małgorzata Zbirek,

 • Adam Jennings,

 • Adam Motyka,

 • Józef Kaczanowski

  obecni byli również:

– Adam Daraż – radca prawny Urzędu Miejskiego w Szczawnie-Zdroju

– Wioletta Rybczyńska – prezes Zarządu VR Media SP z o.o.

Zanim rozpoczął się program Narodowego Czytania, Iwona Czech – wicedyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju i prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, która prowadziła imprezę, odczytała, wzorem ubiegłych lat, przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy:

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie będziemy czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.

Szanowni Państwo,

w ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział rekordowa liczba osób. Wierzę, że i tym razem w tak samo licznym gronie przeżyjemy niezapomniane chwile głębokiego namysłu i doświadczymy radości, jaką daje wspólne czytanie. Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

Z wyrazami szacunku i sympatii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Czytanie wybranych fragmentów ośmiu nowel, które Para Prezydencka wybrała do tegorocznego Narodowego Czytania, przeplatane było przygotowanymi przez prezes TMSZ informacjami i ciekawostkami z prywatnego życia autorów czytanych dzieł. Podczas czytania młodzież z uzdrowiskowego sanatorium Mieszko pojawiała się w strojach uszytych specjalnie na tę okazję przez Bogumiłę Miciuk i Łucję Śmigielską z Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Natomiast członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Kazimierz Kajrowicz ucharakteryzowany był na pana Tomasza z noweli Katarynka. Dekoracją holu były stroje uszyte według własnego pomysłu przez Łucję Śmigielską. Pod koniec imprezy, zgodnie z corocznym zwyczajem, przeprowadzono quiz z nagrodami ufundowanymi przez Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. Miłą pamiątką dla uczestników tegorocznej, ósmej edycji Narodowego Czytania 2019 były nowele zakupione przez Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A., Uzdrowiskową Gminę Miejską Szczawno-Zdrój oraz Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju ozdobione okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Na koniec wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowej fotografii, a następnie udali się na poczęstunek ufundowany przez Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A.

 

Zdjęcia: Stefan Okoniewski

8 Narodowe Czytanie 2019 r (1)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (2)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (3)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (5)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (7)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (8)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (9)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (10)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (11)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (12)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (15)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (16)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (21)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (22)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (25)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (26)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (28)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (30)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (31)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (35)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (38)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (39)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (23)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (41)

8 Narodowe Czytanie 2019 r (42)