200. rocznica śmierci generała Benedykta Józefa Łączyńskiego (7.08.1820)/

200. rocznica śmierci generała Benedykta Józefa Łączyńskiego (7.08.1820)/

 

 

W piątek 7 sierpnia 2020 r. obchodzimy 200. rocznicę śmierci generała Benedykta Józefa Łączyńskiego – bohatera narodowego, uczestnika kampanii napoleońskich, powstańca kościuszkowskiego, żołnierza legionów Jana Henryka Dąbrowskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, odznaczonego 5 czerwca 1807 roku Krzyżem Kawalerskim a 11 maja 1813 Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej. W związku w tą rocznicą delegacja Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju oraz delegacja reprezentująca Uzdrowiskową Gminę Miejską Szczawno-Zdrój jak również delegacja Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju złoży kwiaty i znicze na grobie Generała na cmentarzu przy kościele p.w. św. Anny w Wałbrzychu (Szczawienko). Przed nagrobkiem spotkamy się o godzinie 13.00. Zarząd Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju wraz z Uzdrowiskową Giną Miejską Szczawno-Zdrój wydała okolicznościową broszurę, w której przypomniana została historia pobytu Łączyńskiego na kuracji w Szczawnie-Zdroju (dawniej Salzbrunn). Ze względu na masywne obrażenia, jakich doznał Generał podczas licznych bitew, w których uczestniczył, jego osłabiony organizm nie obronił się, mimo wysiłków lekarza zdrojowego, twórcy uzdrowiska Salzbrunn – dra Samuela Augusta Zemplina. Generał Łączyński zmarł 7 sierpnia 1820 roku rankiem o godzinie 6.00. Pochowany został 8 sierpnia 1820 roku na cmentarzu w Dolnym Szczawnie (Nieder Salzbrunn – dziś: Szczawienko – dzielnica Wałbrzycha). Jego imieniem została nazwana ulica łącząca Szczawno i Szczawienko – ostatnia droga tego wielkiego Polaka i Bohatera.
Broszurę będzie można otrzymać w dniu 7 sierpnia 2020 po mszy m.in. w intencji Benedykta Józefa Łączyńskiego, która odbędzie się w kościele p.w WNMP w Szczawnie-Zdroju o godzinie 19.00.
Generał Benedykt Józef Łączyński wpisany jest na trwałe do rejestru wybitnych Polaków walczących o wolną Ojczyznę w okresie legionowym i związanych jednocześnie z mającą blisko osiemset lat historią dolnośląskiego miasta Szczawno-Zdrój.

 

1. Benedykt Józef Łączyński

Łączyński (5)