Relacja z Narodowego Czytania Balladyny/

Relacja z Narodowego Czytania Balladyny/


W sobotnie popołudnie 5 września 2019 roku o godzinie 16.00 rozpoczęto w pięknych wnętrzach Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju Narodowe Czytanie. Gości przywitała Prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju w imieniu organizatorów – Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój, reprezentowanej przez burmistrza Marka Fedoruka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Machała Brodę i wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławę Tobis-Pańczyszyn, Wiceprzewodniczącą Dorotą Wołoszyn-Pusłowską, w imieniu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju reprezentowanego przez prezes Iwonę Czech oraz w imieniu Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego reprezentowanego przez dyrektora Mirosława Kowalika. Iwona Czech przywitała zgromadzoną publiczność oraz gości, którzy przybyli, aby publicznie odczytać fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego

Wśród nich byli:

Marek Fedoruk – burmistrz Szczawna-Zdroju

Michał Broda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju

Jacek Baran – major Wojska Polskiego, szef wydziału rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kłodzku, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju

Katarzyna Pawlak-Weiss – zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – KśZpNP we Wrocławiu (Komisja ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu)

Artur Siennicki – prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST PARK sp. z o.o.

Mirosław Kowalik – dyrektor Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju

Jolanta Ozimek – dyrektor Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju,

Stanisława Tobis-Pańczyszyn – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju

Dorota Wołoszyn-Pusłowska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju

Barbara Grzegorczyk – b. prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A.

Ryszard Tomaszewski – prezes spółki Dworzysko w Szczawnie-Zdroju

Radni Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju:

Małgorzata Zbirek – radna Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju

Adam Jennings – radny Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju

Zanim rozpoczął się program Narodowego Czytania, Iwona Czech – prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju i wicedyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, która prowadziła imprezę, odczytała, wzorem ubiegłych lat, przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy:

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Balladyny Juliusza Słowackiego w sobotę 5 września. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji. Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie.

Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą.

Zapraszam Państwa do Narodowego Czytania 2020!

Z wyrazami szacunku i sympatii

Andrzej Duda

Czytanie wybranych fragmentów Balladyny, które Para Prezydencka wybrała do tegorocznego Narodowego Czytania, przeplatane było informacjami i ciekawostkami z życia autora czytanego dzieła. Dekoracją na scenie były stroje Aliny i Balladyny uszyte według własnego pomysłu przez Łucję Śmigielską – członka zarządu Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju. Pod koniec imprezy, zgodnie z corocznym zwyczajem, przeprowadzono quiz z nagrodami ufundowanymi przez Uzdrowiskową Gminę Miejską Szczawno-Zdrój – miłą pamiątką dla uczestników tegorocznej, dziewiątej edycji Narodowego Czytania 2020 były egzemplarze Balladyny ozdobione okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Zdjęcia: Tadeusz Rupociński

IMG_6467IMG_6468IMG_6469IMG_6470

IMG_6466